sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

Workcamp opravdu mezinárodní

Napsal Mussur, Duha klub Dlažka dne 15.července 2014

V sobotu 28.6.2014 jsme skončili již osmý týdenní International workcamp v Rajnochovicích. Opravdu mezinárodní – vždyť zde byli účastníci z celého světa. Z Evropy dvě Slovenky, Polka a dva Španělé. Nejvzdálenější účastníci byl mladík z Tchajwanu, dívky z Hongkongu a Thajska. Od nás z české republiky zde byli dva účastníci a camp vedli tři zkušení vedoucí.

Jako každý mezinárodní Workcamp byl tento akcí se zaměřením na komunikaci, hry a vztahy mezi lidmi. Tato akce měla rozšířit komunikační schopnosti účastníků, zdokonalit v jazyce, podpořit jejich iniciativu, rozšířit jejich obzory, a zejména zjistit jak se žije a pracuje v jiných zemích světa. Což bylo určitě splněno na více než 100%. Program pracovní i ve volném čase byl ovlivněn nádherným počasím. Kromě jednoho pošmourného dne bylo opravdu velmi pěkně. Účastníci stihli skvěle tábor Dlažky připravit na tábory. Natřené chatky, posečený celý areál, drobné opravy, perfektní úklid a částečně i příprava dřeva byly výsledkem týdenní brigády. Současně se letos připravoval areál na dostavbu hlavní budovy a s tím souvisela i řada prací. Přemístění pískoviště na nové místo, zasypání nefunkčního bazénku, úprava terénu, stěhování materiálu, likvidace buňky (dílny) a následná likvidace odpadu.   Přes den, ale i o večerech probíhaly diskuse, ale hlavně řada her v místnosti. A to počínaje seznamovačkami, pokračujíce stolními hrami a stolním  tenisem  a konče řadou veselých her. Letos se opravdu i hýbali při sportech – dánské kuželky i ringo bylo pro ně opravdovou atrakcí. Jako vždy byl zajímavý byl i večer dle států, kde každý měl možnost představit svůj. Letos byl opravdu dlouhý a velmi diskusní, zejména téma Tchajwanu bylo opravdu třeskutým nábojem, kde mladík z Tchajwanu se opravdu v názorech na svůj stát neshodl se Španělem čínského původu. Ale konflikt byl další dny utlumen a přátelské vazby byly opět navázány.

Během týdne účastníci navštívili jako každý rok turistické centrum Troják, zlínskou ZOO Lešná, koňskou farmu Ve dvoře v Rajnochovicích a penzion Škola s řadou zajímavých zvířat. A také Přerov – mimo jiné zámek, pivovar Zubr, proslulé restaurace a samozřejmě Klub Dlažka. Poslední večer jsme strávili v Přerově na rockovém koncertu skvělých kapel The Aeronauts a Jimmy Hendrix revival.

Co bylo nejzajímavější? Slečna z Thajska nám získala náhodně den před akcí další účastnici z Hongkongu – dali se do řeči a návrh na společnou účast byl přijat. Účastníci byli nadšeni skvělou stravou – jakou řada z nich opravdu ještě nikdy nejedla. Největší emoce vzbudily těstoviny s cukrem, kakaem a máslem. Po delší úvaze se nakonec účastníci rozhodli těstoviny sníst, ale pro příště si na těstoviny raději dávali pomazánky připravené ke snídani. Ubytování ocenili všichni účastníci, bohužel ne všichni ale měli teplé spacáky a občas byly večery chladné. Iniciativa a dobrá nálada všech byla skvělým průvodním rysem celé akce. Smích zněl hodně často, zejména když se setkaly různé kultury při práci či u jídla. Hlavní jazyk byl angličtina, ale zazněly i jiné. Všichni ví, jak se řekne česky dobrý den a dobrou chuť, řada účastníků se naučila totéž říci ve všech jazycích. Pro všechny bylo zajímavé i setkání s českými účastníky dvou výletů -  menších dětí a slečen z pedáku a také s účastníky Duhové školy - školení praktikantů.

Co říci na závěr? Zní to jako fráze, ale opravdu se vytvořil ten správný tým. Díky všem za perfektní práci. Díky za skvělý přístup naprosto ke všemu. Díky vedoucím – zejména Soně za skvělý přístup k účastníkům, stejně tak i Dzherrymu a Michalovi. A Jardovy jídla byla opravdu super!

A díky přírodě i počasí za krásný týden.

Mussur


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 25 letou historii. Zajímává vás, jak v roce 1989 vznikala?


napsali o nás

Čas od času o nás někdo něco napíše. Dělá nám to radost, o kterou se s vámi rádi podělíme.


výroční zprávy


stanovy


Naše programy

trochujinak - zkus workcamp

Máš chuť pomáhat? Chceš si vyzkoušet zajímavou práci? Chceš vytvářet skutečné hodnoty s partou skvělých dobrovolníků? Láká tě USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie či Asie? Nebo chceš procestovat Evropu? Zkus Workcamp!

TOPlist