sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

Časopis dětí z dětských domovů Zámeček uspěl v celostátní soutěži

Napsal Vladislav Sobol dne 14.srpna 2006

Do měsíčníku, který podporuje ministerstvo školství i Nadace Terezy Maxové, píší opuštěné děti o svých radostech i problémech.

Havířov (10. srpna 2006) –- Časopis Zámeček, kteří tvoří s pomocí svých dospělých kamarádů hlavně děti z dětských domovů z celé republiky, uspěl v celostátní soutěži časopisů Firemní médium. V kategorii neziskových organizací a měst získal skvělé čtvrté místo, hned za městským zpravodajem Rumburské noviny, krajským periodikem Vysočina a reprezentativní tiskovinou Metropolitan Magazine, který vydává ostravský magistrát. Za Zámečkem skončili například noviny městské části Prahy 11 Klíč nebo časopis Kladno, který vydává soukromá firma. Soutěž uspořádala agentura GoodCom. „Máme z toho velkou radost. Vždyť všechna ostatní místa kolem nás obsadili profíci, jsou to časopisy měst nebo krajů, jež mají na vše dost peněz i lidí. Tým redaktorů Zámečku naopak časopis připravuje po nocích a zdarma,“ řekl zástupce šéfredaktora Ondra Polák.

Měsíčník Zámeček vydává havířovské občanské sdružení Duha Zámeček pro děti ve všech dětských domovech a dalších zařízeních ústavní výchovy v celé republice v nákladu 2.300 výtisků. Časopis přináší dětem netradiční zábavu založenou na humoru svérázné dvojice Cibule a Kebule, ale především poučení (například o drogách, alkoholu nebo pohlavních nemocech) a informace o akcích a projektech, kterých se děti z domovů mohou zúčastnit. Pravidelné rubriky mají v časopise například Nadace Terezy Maxové nebo Nadace Educa, která zajišťuje stipendia pro děti z domovů přijaté na prestižní gymnázium Open Gate Boarding School.

Úplně hlavní je ale podle tvůrců časopisu příležitost pro seberealizaci dětí. Zámeček dává šanci malým talentovaným novinářům, výtvarníkům nebo fotografům k prezentaci svých výtvorů. „Před dvěma lety jsme založili dětskou redakci, dnes je v ní asi 30 dětí z více než 20 domovů z celé republiky. Větší polovinu časopisu si již tvoří samy děti,“ upřesnil Polák.

Dětská redakce má také svého šéfredaktora, 19letého Miloše Nguyena z DD Krásná Lípa. „Zámeček je úžasný. Dříve nebylo nic, kam by se děti mohly obrátit se svými radostmi nebo i problémy. Teď ví, že se Zámečku mohou svěřit, a někdy to i může pomoci k vyřešení jejich problému,“ řekl dětský šéfredaktor, proč ho práce na Zámečku tolik baví.

Veškeré finance na tisk a distribuci Zámečku, což je ročně kolem 400.000 korun, získává redakce z grantů a sponzorských darů. Časopis pravidelně již několik let podporuje ministerstvo školství a Nadace Terezy Maxové, v posledních dvou letech jsou partnery Zámečku také Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových. Projekt je možné také podpořit zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS DUHAZAMECEK na číslo 87777. Cena SMS je 30,- Kč, Zámeček z ní obdrží 27 Kč.

Další informace: Vladislav Sobol, 606 694 337
E-mail: redakce.zamecek@seznam.cz
Internet: www.zamecek.net


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 25 letou historii. Zajímává vás, jak v roce 1989 vznikala?


napsali o nás

Čas od času o nás někdo něco napíše. Dělá nám to radost, o kterou se s vámi rádi podělíme.


výroční zprávy


stanovy


Naše programy

trochujinak - zkus workcamp

Máš chuť pomáhat? Chceš si vyzkoušet zajímavou práci? Chceš vytvářet skutečné hodnoty s partou skvělých dobrovolníků? Láká tě USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie či Asie? Nebo chceš procestovat Evropu? Zkus Workcamp!

TOPlist