sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

Levá Ořechovka 2018

Napsal Jaroslav Biolek, Duha Klub Dlažka dne 29.prosince 2018

Jako každý rok je Levá ořechovka táborem pro velké nad patnáct let a také pro mírně mladší. Velcí se střídali (část je na pár dnů), menší tu byli ve větším počtu a skoro všichni na celou dobu akce. Sportovní i hraví, prostě levoořechoví.  Vedoucí připravili náročnější program, dařilo se, ale někdy to byl boj.

Obrázková galerie. Klikněte na některý z náhledů.

Petr, Karel, Vinetů, Míša, Kokoška a Hanka (chvíli Luky). Vedl jsem to já (Mussur) a k tomu navíc i vařil za vydatné pomoci táborníků. Ubytování na výborné základně v Žirovnici s parádními prostory jak na denní program, tak na večerní aktivity.

   Jak to šlo na Levé ořechovce? Původní počet se rozrostl z počátečních 29 na 33 skvělých a hravých účastníků –levoořešáků. Vedoucích zaměřených na děti se nás tu vystřídalo sedm – na program tak akorát. Počasí nám první týden přálo a my vůbec nezaháleli. Sporty, hry vevnitř i venku, celotáborové i oddílové. První úterý se zde konaly unikátní závodů lodí,  ve kterých se utkaly naše posádky. Závody vyvrcholily na místním rybníce Panislávek velkou vodní bitvou. Ve středu nás překvapila nečekaná návštěva mimozemských odbojářů z jiné galaxie. Urychleně jsme se na jejich doporučení evakuovali z tábora a přenocovali v přírodě pod širým nebem. Teplá noc přála a tak vše klaplo bez problémů.

    Ani mírně zhoršené počasí nám nebránilo v našem dalším akčním levoořešáckém programu! Po dalším poprasku na laguně (tedy na Panislávku) jsme se před deštěm schovali pod střechu a debatovali, soutěžili, malovali, přeřvávali... Další dny se pak nesly ve znamení velkých táborových her. A jak dopadlo očekávání velké plavby aneb zda konečně vyrazíme na lodičky po místních řekách? Loňáci byli zvědaví, zda zažijí větší dobrodružství  než na loňské Svitavě, stavy vod slibovali pořádnou bažino-kamenitou říční pouť!

    A jak sporty? První softbal pozdě večer byl opravdu „maso“, naše těla sloužila muškám k podvečernímu hodování. Ale i tak jsme pálili, chytali a hráli. Druhý softbal už byl odpoledne – delší a s vyšší úrovní. Homerun i další daleké odpaly, skvělé zákroky i zákroky k pobavení. Chtěl jsem i třetí, ale nevyšlo.

   Ringo se hrálo pořád. Turnaje oddílové a i napříč. Dvojice i trojice, občas i jednotlivci. Skvělá příprava na mistrovství.  Skvělý plac se třemi hřišti, travička a dobré počasí.  Pár kapek během dvou dnů nás nerozházelo.

   Co více? Je tu hláška týdne: Luky běž na jedničku a vezmi trika a dones je do herny, kde je roztřiď podle velikosti na stolech, kde bývají šachy. Přijdu tam za hodinu a nic – tak chytnu Lukyho a říkám jestli už to udělal. Odpověď mne porazila. Jo, už jdu seřadit ty šachy podle velikosti …

   Jídelníček byl pestrý a někdy opravdu luxusní. Měli jsme klasiku–švestkové knedlíky, maso s rýží, uzené se zelím i knedlíky, sýry, tlačenku, slaninu, domácí džemy,  výborné staročeské buchty, místní pečivo  i  skvělé pomazánky. Byly i husy, včetně vynikajícího vývaru, těstoviny pokaždé jinak a vždy výborně.  Zelňačka byla skvělá. Opravdu jsem z našeho vaření měl dobrý pocit – než jsem koukl na pohled psaný domů – „je to tu dobrý, ale vařit neumí“.

    Byli jsme sice uprostřed lesa, ale něco je tu navíc. Nad námi létají letadla (rekord pět naráz), kolem vede cesta, kde frčí auta a blízko je vlak. Bonusem je rybník vedle rybníka a jeden je na koupání opravdu super. Lodní bitva zde byla také výborná. Chatek plno, velká budova se třemi místy na program uvnitř –ideálka.

   Táborák? V plánu v pátek–déšť, přesun na sobotu – opět déšť a neděle? Lepší počasí, tak jsme to dali. Příprava a zápal vedoucích – to vše vedlo k nezapomenutelnému ohni. K tomu vynikající špekáčky, výborné místní pečivo a noc úplňková. Hudba se rozjížděla pomalu, ale Petr s Karlem i Míšou to letos opravdu dali. Jelo se dlouho do noci a užili si to všichni. Rozjezd – hromada českých hitů (později i anglické songy). Ještě teď mi zní v uších songy z poslední  série počínající hymnou, pokračujíce lidovkami, moje oblíbená WYWH od Floidů (díky Petře), Nirvana, Limp Bizkit a další. Dost dobrý.

    Divadlo – není problém – bylo dvakrát, lepší byla druhá série. Pět divadelních souborů si připravilo své pecky. Bylo v tom všechno – mladost i nápady, hravost i efekty. Tak jak to má na táboře být.

     Hudba a rozcvičky? Ano – každý vedoucí jinak a vždy výborně. Hravé a veselé, rockové i šlapající – vždy ke spokojenosti účastníků. Ráno je tu krásné a užíváme si to.

     Stolní hry jsou zde klasika. I když méně než na dřívějších levoořechovkách. Hitem je abalone (včetně velkého turnaje), fantazy a bojové hry vede Žába, dáváme i dixit, koncept a aktivity. V aktivitách byl i třídenní turnaj – vždy vylezlo z deště slunce a šlo se ven. Hrajeme i speciality – vedoucí si je připravili a to dost vypečené.

Co říci na závěr? Poslední čtyři dny byli dost našlapané, i když ten poslední byl odjezdový. Dali jsme lodě, koupačku i velký turnaj v ringu. Jeden den Levoořechové velké dláždění. Závěrečný taneční večer a poslední rozloučení.                           

Mussur

 

Levá Ořechová Dlažka

     Vždy, když slyším tato slova, vybavím si ten asi nejlepší letní tábor. Tento pojem v sobě skrývá mnoho sportu, zábavy, ale i mnoho super lidí. Letos se náš tábor konal na Vysočině u vesnice Žirovnice nedaleko Jihlavy a Pelhřimova.

      Tábor začal pro většinu z nás časně ráno odjezdem autobusu od Hypernovy v Přerově. Cestou jsme se ještě zastavili pro další účastníky v Brně. Poté jsme již pokračovali přímo směrem Žirovnice. Po zhruba třech hodinách v autobuse jsme vystoupili na nádherné základně Nová Častoboř (dříve Jitřenka Žirovnice). Po vynošení věcí z autobusu jsme si každý našli svou chatku a ubytovali jsme se ve svém novém domově na příštích čtrnáct dní.

     Ihned po vybalení začal náš sportovní program. Na našem prvním večeru se sešlo bezmála 30 účastníků našeho tábora. Dále s námi na základně byl ještě také šachistický tábor, který s námi tuto základnu sdílel po sedm dní.

Sporty jsou na Levé hlavním pilířem, a proto zde bylo na výběr hned z několika variant, jako jsou softball, ringo, stolní tenis, volejbal či petanque. Vrcholem našeho sportovního snažení byl jedenáctý den tábora, kdy se uskutečnilo Velké Levoořechové Dláždění, kterého se zúčastnilo šest týmů po šesti lidech, kteří bojovali ve všemožných disciplínách počínaje ringem, přes plavání, až po stolní tenis. Nakonec se po napínavých soubojích umístil na prvním místě ten nejlepší tým, avšak i všechny ostatní týmy vložily do sportování všechny své síly.

    Levá Ořechovka ale není jen o sportování, je i o různých jiných hrách a programových vložkách. Mezi ně se řadí například městečko Palermo, vzducholoď, nebo také stolní hry jako Abalone, Dixit či ubongo. I u těchto her jsme všichni strávili mnoho krásných chvil.

    V rámci tábora proběhla i celodenní hra, při které jsme byli ráno probuzeni a rozděleni do týmů. Každý tým byl poté dopraven do své vesnice, ve které měl plnit sadu úkolů. Většinou to byly otázky ze současnosti i minulosti dané vesnice. Dále zde byl také úkol směnit s obyvateli vesnice naši potravinu P za co nejhodnotnější protiváhu, a konečně hlavním úkolem každé skupiny bylo odpracovat si v dané vesnici svou snídani. Každá skupinka si nakonec něco našla. Ať už to bylo vyplevelování chodníku, nebo práce na zahradě. Jedna ze skupin dokonce pomáhala samotnému starostovi obce Panské Dubínky, panu Theodorovi Vyhlídalovi. Po splnění všech úkolů jsme se sešli přesně v 11:44 v nedalekém městečku Počátky, kde jsme si vyměnili své zkušenosti z vesnic, a poté jsme se vydali na nedaleký rybník, abychom si vyzkoušeli naše schopnosti s ovládáním lodí. Okolo páté hodiny jsme se již vrátili na naši základnu.

    Abych to shrnul, Levá Ořechová pro mě byla letos zase jeden velký balík super zážitků a nových zkušeností. Osobně se již těším na příští rok a jsem zvědavý, kam náš tábor opět zavítá.

Filip Vrťo

 

Levá Ořechová 2018

Žirovnice, další leváje to dlouhé, ale neva!

Dobře se tu bavímesnad všechny sporty umímebyli jsme i na vodětaky všechno v pohodě

Akordeon tvrdě zníjen o levé se mi snízkoušíme i herci býtizahradník Jorge, Kyti Miti

Další výlet vesnicemiprověří naši komunikacizvládli jsme to, to se ceníje tu pořád co na práci

Všichni to tu milujemepříště zase přijedeme         

Michal Koždoň

 

LOD

Letošní Levá Ořechovka sice pro mě byla už třetí, ale opět byla poměrně jiná, než ty předchozí. Nejprve základna na Svojanově, minulý rok v Černé Hoře a letos netradičně na Vysočině u Žirovnice. Základna měla opět své výhody a nevýhody, například jsme trochu postrádali beach volleyballové hřiště a bazén, každopádně alespoň bazén byl nahrazen nedalekými rybníky, které sice občas byly trochu zelenější, ale také se našly výjimky použitelné k plavání a jízdě na lodi. I přes velká horka a vydatné deště jsme si dokázali levou užít na 110%. Netradiční sestava vedoucích příjemně překvapila. Neúčastnila jsem se sice celého tábora, ale i přesto byla levá ořechovka skvělá a zase nezapomenutelná.           

Ema

 

Byl jsem na Levé Ořechové Dlažce

Je to ten nejlepší tábor pod sluncem i měsícem. Všichni tam sportujeme, hrajeme různé hry, je tu super parta účastníků i vedoucích. Doufám, že příští rok přijedete i vy a bude nás tu zase o pár skvělých lidí víc. Už se na vás moc těším.    

 

Když jsme přijeli, tak bylo vše úplně nové. Postupně jsme se seznamovali s lidmi okolo nás. První den jsme se rozřadili do oddílů, zbytek dnů jsme strávili hrami, soutěžemi. Všechny hry byly originální a hezké. Všechny hry se mi líbily a bavily mě. Moc jsem si to tady užila. Bylo to tu plné zábavy. Hry např. Ringo, noční hry, fotball..

 

Levá Ořechová Dlažka

    Jak jen začít. No, kdyby se mě někdo na začátku letošních prázdnin zeptal, jestli pojedu na letní tábor Levá Ořechová, tak bych asi z časových důvodů odmítl, pak ale přišlo několik emailů od účastníků o tom, jak jsem skvělý, a že beze mě by tahle akce nebyla ono, a tak jsem si ve svém bohatém programu nakonec místo pro tuhle akci udělal. Vše začalo ranním vstáváním v pět ráno, abych stihl svůj odvoz do táborové základny nacházející se nedaleko malebné obce Počátky. K mému zklamání se v této obci nenatáčel můj oblíbený seriál Doktoři z počátků, ze kterého jsem viděl skoro sedm minut. Tábor už samozřejmě plnil má očekávání – samozřejmě skvělá kuchyně, pozitivně naladění účastníci a smělé vedení.          

Lukáš

 


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 25 letou historii. Zajímává vás, jak v roce 1989 vznikala?


napsali o nás

Čas od času o nás někdo něco napíše. Dělá nám to radost, o kterou se s vámi rádi podělíme.


výroční zprávy


stanovy


Naše programy

trochujinak - zkus workcamp

Máš chuť pomáhat? Chceš si vyzkoušet zajímavou práci? Chceš vytvářet skutečné hodnoty s partou skvělých dobrovolníků? Láká tě USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie či Asie? Nebo chceš procestovat Evropu? Zkus Workcamp!

TOPlist