sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

Kluci a holky z dětských domovů si užili Vánoce na horách a zpestřili svátky seniorům

Napsal Vladislav Sobol, Duha Zámeček dne 27.prosince 2021

Štědrý den a vánoční svátky společně na horách – jinak si to už ani neumí představit. Kluci a holky z dětských domovů Čeladná, Fulnek, Příbor a Liptál prožili ve volnočasovém areálu Myšinec v Oderských vrších dny plné zábavy a vánočních tradic – od pečení cukroví a zdobení stromečku přes štědrodenní půst ukončený večeří až po rozdávání dárků. Na svatého Štěpána se vypravili do nedalekých Kyjovic, aby koledami, cukrovím i dárečky potěšili seniory, kteří žijí v Domově Na Zámku.

Obrázková galerie. Klikněte na některý z náhledů.

Seniorům děti zpívaly venku před jejich domovem v desetistupňovém mrazu a na setkání „přes okna“ pak ještě dlouho vzpomínaly. „Byl to pro mě asi ještě hezčí zážitek, než když jsem si rozbalovala dárky. Babičky a dědečkové sice seděli kvůli covidu za oknem, takže jsme si s nimi nemohli popovídat, ale viděla jsem, jak je naše návštěva potěšila. Všichni se usmívali a tleskali, někteří se k našemu zpívání i přidali,“ vzpomíná na vánoční představení před domovem seniorů dvanáctiletá Nikola z dětského domova v Liptálu. Podobně to viděli i klienti domova, kde podobné návštěvy nejsou moc obvyklé. „Když jsem se po svátcích vrátila do práce a ptala se kolegů i uživatelů, jaké bylo nedělní vystoupení, všichni odpovídali podobnými slovy: Super, perfektní a krásné. Chtěli bychom vám proto ještě jednou moc poděkovat,“ zhodnotila sváteční návštěvu aktivizační pracovnice Domova Na Zámku Martina Kudělová.

Vystoupení pro seniory bylo vyvrcholením vánočního pobytu. Předcházelo mu společné pečení cukroví, zdobení celého areálu a hlavně rozdávání dárků, na které přispěli drobní dárci i hlavní sponzor vánoční nadílky – ostravská Outlet Arena Moravia, která dětem věnovala několik krásných dárků, například značkové kopačky, fotbalové míče nebo krásnou teplákovku. Pomohli i další partneři – například obec Čeladná, která přispěla finančně, nebo firma Krůta Svinov, která věnovala jako každoročně krocana. Byl tak velký, že vystačil na štědrovečerní večeři i následný oběd. V prvním případě se podával pečený, ve druhém v podobě smažených řízků.

Před návratem do dětských domovů si ještě děti užily zábavu v Aquaparku Kravaře díky bezplatnému vstupu, který zajistila starostka Kravař Monika Brzesková. „Mají to tam moc krásné! Ale nemohl jsem si to užít úplně naplno, protože ve velkých bazénech je hloubka. Tak jsem si dal závazek, že se příští rok musím konečně naučit pořádně plavat,“ vzpomíná na kravařské dobrodružství devítiletý Mirek z DD Loreta Fulnek.

Vánoční akci zorganizovali díky přispění mnoha dárců dobrovolníci z Duhy Zámeček. „Finance na zajištění Duhových Vánoc i dalších aktivit pro děti z domovů jsou pro nás důležité, ale bez pomoci dobrovolníků, kteří se domácího vánočního úklidu a svátečních návštěv věnovali opuštěným dětem, bychom to nezvládli. Chtěla bych jim moc poděkovat, díky nim jsme mohli pro „naše“ kluky a holky z děcáků připravit další nezapomenutelné Vánoce,“ řekla předsedkyně spolku Ivana Sobolová, která se svou rodinou připravuje celoroční aktivity i vánoční akce pro děti z DD už více než čtvrt století.

O DUZE ZÁMEČEK

Spolek Duha Zámeček se věnuje aktivitám pro dětské domovy dlouhodobě. Pro děti z DD Čeladná, Liptál, Fulnek a Příbor organizuje každý měsíc v rámci projektu Správná pětka víkendovky na horách, na kterých je prostřednictvím zážitkové pedagogiky připravuje na samostatný život po odchodu z DD. Dobrovolníci z Duhy Zámeček vydávají také časopis Zámeček, který pod záštitou Nadace Terezy Maxové dětem, The Kellner Family Foundation a MŠMT rozesílají do všech dětských domovů a výchovných ústavů v celé republice. Duha Zámeček je zároveň správcem volnočasového areálu Myšinec, dříve politicko-výchovného střediska SSM, které po rozsáhlé rekonstrukci opět slouží dětem. Spolek tam pořádá vlastní akce pro dětské domovy a zároveň ho pronajímá školám, kroužkům a dětským sportovním oddílům na víkendovky, školní výlety, tréninkové kempy a letní tábory.

Vladislav Sobol, předseda redakční rady Zámečku, www.zamecek.net, 725 595 417

https://www.patriotmagazin.cz/o-vanocich-nema-byt-nikdo-sam-deti-z-detskych-domovu-prisly-za-seniory


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 25 letou historii. Zajímává vás, jak v roce 1989 vznikala?


napsali o nás

Čas od času o nás někdo něco napíše. Dělá nám to radost, o kterou se s vámi rádi podělíme.


výroční zprávy


stanovy


Naše programy

trochujinak - zkus workcamp

Máš chuť pomáhat? Chceš si vyzkoušet zajímavou práci? Chceš vytvářet skutečné hodnoty s partou skvělých dobrovolníků? Láká tě USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie či Asie? Nebo chceš procestovat Evropu? Zkus Workcamp!

TOPlist