sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

Ubývá míst kam mohou jet děti na tábor

Napsala Duha dne 10.května 2024

Česká rada dětí a mládeže v médiích: Ubývá míst, kam mohou jet děti na tábor

Novinky.cz/9.5.2024, redaktor Oldřich Danda

Pořadatelé letních táborů se čím dál více dostávají do úzkých. Zatímco jim každým rokem přibývá dětí, které chtějí strávit čtrnáct dní v přírodě, míst, kde mohou rozbít stanový tábor, naopak ubývá.

Obrázková galerie. Klikněte na některý z náhledů.

Podle předsedy Česká rada dětí a mládeže Aleš Sedláček je po republice okolo 1500 tábořišť, ale kvůli suchu a kácení lesů po kůrovcové kalamitě každý rok ubude 60 až 100 vhodných lokalit. Zoufalá situace je například na Vysočině, kterou kůrovec napadl nejhůře. "Postupně ubývají místa, kam můžeme jezdit. A proto musíme více vytěžovat tábory, které máme, ale to naráží na ochranu přírodu a na zájmy zemědělců," řekl Právu a Novinkám Aleš Sedláček. Dodal, že přitom je mezi dětmi a mládeží o členství v organizacích velký zájem.

 

Nová místa na tábory se hledají jen těžko, protože nejlepší místa jsou u potoků a říček, ale tam v potenciálních záplavových zónách vznik nových tábořišť zakazuje zákon. Dovolena jsou pouze ta, která táborníci v minulosti už používali. "Místa, na kterých historicky tábory byly, jsou ale už vyčerpaná, a proto musíme jít do míst, která nejsou klimaticky příznivá, protože nejsou u vody a nedá se tam koupat," poznamenal Aleš Sedláček.

 

Situaci chtěli vyřešit poslanci, mezi kterými je řada skautů. Do nového vodního zákona, který se upravoval hlavně kvůli havárii na Bečvě a který Sněmovna přijala minulý týden, chtěli dát pozměňovací návrh, který by umožňoval stavět stanové tábory i v záplavových zónách. Ale neuspěli. "Důvodem je, že ministerstvo životního prostředí plánuje úpravu aktivních záplavových zón formou vyhlášky. Je ale dohoda s ministry životního prostředí i zemědělství, že najdeme cestu, aby mohly být tábory i v záplavových zónách, kde historicky nikdy nebyly," řekl lidovecký poslanec David Šimek.

 

Podle Aleše Sedláčka by měly úřady vzít v potaz, že skauti na podobných místech táboří více než století. "Myslím, že jsme schopni posoudit nebezpečnost jednotlivých míst, a děláme to už sto let a není třeba, aby nás vodní zákon omezoval v tom, kde můžeme nebo nemůžeme tábořit," řekl Aleš Sedláček. Dodal, že statistiky úrazů dětí na táborech jasně ukazují, že provozovatelé táborů se chovají zodpovědně.

 

V otázce záplavových míst poslanci neuspěli, ale podařilo se jim do vodního zákona dostat alespoň výjimku pro tábory do 60 dětí pro nakládání s odpady.

 

Celý článek:

URL| https://www.novinky.cz/.../domaci-ubyva-mist-kam-mohou...

 


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 25 letou historii. Zajímává vás, jak v roce 1989 vznikala?


napsali o nás

Čas od času o nás někdo něco napíše. Dělá nám to radost, o kterou se s vámi rádi podělíme.


výroční zprávy


stanovy


Naše programy

trochujinak - zkus workcamp

Máš chuť pomáhat? Chceš si vyzkoušet zajímavou práci? Chceš vytvářet skutečné hodnoty s partou skvělých dobrovolníků? Láká tě USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie či Asie? Nebo chceš procestovat Evropu? Zkus Workcamp!

TOPlist