sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

Česko-německý pravěk v zemi neandertálců

Napsal Hynek Peèinka dne 20.srpna 2009

V prvních dvou srpnových týdnech proběhl v Německu pravěký tábor "Prehistorik" pořádaný společně Duhou Velkou Medvědicí (Olomouc) a Mladými přáteli přírody Württemberg (SRN). Tábora se účastnilo na 35 teenagerů (průměrný věk 14 let) a dalších téměř 15 dospělých zajišťovalo program a zázemí. Základnu jsme měli v Domě přátel přírody "Donautal" u vesnice Stetten am kalten Markt v jihozápadním Německu, asi hodinu cesty od švýcarských hranic. Pestrý program zaměřený na poznávání života pravěkých lidí prostřednictvím her a kreativních aktivit byl doplněn čtyřmi výlety, z nichž nejzajímavější byl asi ten na Bodamské jezero a opičí kopec v Salemu, ale hezký byl i další výlet do archeologického centra v Blaubeurenu, kde jsme si mohli spoustu věcí sami vyzkoušet a osahat.
Obě skupiny účastníků se celkem rychle promíchaly–pomohlo tomu jistě i rozdělení na pokoje bez rozdílu národnosti a stejné rozdělení do pěti pravěkých kmenů, které spolu soutěžily ve hrách a aktivitách. Úspěch akce potvrzuje i to, že si na konci akce Češi s Němci spontánně vyměnili kontakty a už se zajímali o další společnou akci, kterou budou podzimní prázdniny na bavorské straně Českého lesa. Díky ochraně dobrých duchů se nás drželo štěstí, pokud se týká počasí i úrazů. Na česko-něměckou výměnu mládeže v roce 2009 jsme si troufli po loňském úspěchu se společným táborem u Opavy. Letos jsme projekt pojali jako navazující a v jeho rámci proběhlo velikonoční soustředění "Winds of Change" v Praze, nyní skončený tábor "Prehistorik–pravěk trochu jinak" v Německu a jako jeho třetí část plánujeme na konci října outdoorový kurz "Commandos: Catch up!" v bavorských horách.  Letošní aktivity podpořily Tandem–koordinační centrum česko-německých výměn mládeže, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a statutární město Olomouc. Sluší se zároveň poděkovat tajemníkovi Magistrátu města Olomouce za uvolnění dvou pracovníků, paní Ireny Barošové a Mgr. Hynka Pečinky, kteří se tak mohli podílet na přípravě a organizaci právě skončeného letního tábora. Rychlý výběr z fotek, které dokumentují právě skončenou část česko-německého projektu výměny mládeže, najdete zde.


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 25 letou historii. Zajímává vás, jak v roce 1989 vznikala?


napsali o nás

Čas od času o nás někdo něco napíše. Dělá nám to radost, o kterou se s vámi rádi podělíme.


výroční zprávy


stanovy


Naše programy

trochujinak - zkus workcamp

Máš chuť pomáhat? Chceš si vyzkoušet zajímavou práci? Chceš vytvářet skutečné hodnoty s partou skvělých dobrovolníků? Láká tě USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie či Asie? Nebo chceš procestovat Evropu? Zkus Workcamp!

TOPlist