sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

Duha Zámeček připravuje Expedici Mukačevo 2011

Napsala Jana ©oupalová dne 1.dubna 2011

Děti z dětských domovů pomáhají svým ukrajinským kamarádům. Duha Zámeček připravuje „Expedici Mukačevo 2011“, ojedinělý projekt pro děti z dětských domovů z České republiky. O letních prázdninách dvacet dětí z českých ústavních zařízení pojede na tábor do sirotčince na Ukrajině. S nápadem přišly děti samy.

 

 
Časopis Zámeček, jediné medium pro děti v ústavní péči vydává od roku 1997 Duha Zámeček. Reportáž publikovaná ve 100. čísle Zámečku na podzim loňského roku o ukrajinském sirotčinci vyvolala u dětí z dětských domovů velký ohlas. Napsal ji Gracián Svačina, šéfredaktor dětské redakce Zámečku, který vyrůstá v dětském domově Jemnici. V mukačevském zařízení strávil během letních prázdnin 2010 jako dobrovolník více než tři týdny.

„ ... Naši kámoši na Ukrajině spí třeba ve velkých místnostech klidně po třiceti dětech, dělí se na kluky a holky a ještě na mladší a starší. Nemají pokoje jako my a někdy nemohou ani sourozenci spát spolu. Přes den jedí různé kaše a maso mají jen dvakrát týdně a to ještě takové, které my dáváme kuchařce zpátky, protože je tlusté.“, popisoval ostatním dětem z českých dětských domovů ve své reportáži Gracián.

 

Z námětů, které se do redakce Zámečku po reportáži dostaly a dalších mnoha emailů a dopisů vzešel nápad připravit společný letní tábor pro děti z Čech a Ukrajiny. Obě skupiny dětí mají stejný osud. Jak děti na Ukrajině tak děti v Česku žijí bez rodičů.

 

„Bylo nám těch dětí na Ukrajině moc líto, a proto jsme vzali velkou krabici a narovnali do ní plyšáky, bárbínky, tetovačky, náušnice a ti nejmenší namalovali obrázky,“ napsal Matěj Nebúrka z Dětského domova Jeseník. „Chtěli jsme našim kámošům z Ukrajiny nějak pomoci,“ dodal Matěj. Balík osobně předali v lednu zástupci Duhy Zámeček ukrajinským dětem, když připravovali letní spolupráci mezi ukrajinským zařízením a Duhou Zámeček. „Prosím tě, vzkaž tomu Matějovi, že ho moc pozdravuju a že všem děkuju,“ řekla Nataša, která poprvé v životě viděla Bárbínu.

 

„Projekt Expedice Mukačevo 2011, počítá s výpravou dvaceti dětí z českých domovů na Ukrajinu. České a ukrajinské děti vezmeme na výlety do krásných okolních hor. Přichystáme česko-ukrajinskou Superstar, uvaříme jim naše české speciality. Za odměnu se necháme hostit jejich kašemi, využívat budeme „turecké“ domovské záchody a spát budeme v jejich megaložnicích,“ sdělil Vladislav Sobol, předseda redakční rady časopisu Zámeček. O tento projekt už projevila zájem spousta dětských domovů. Projekt je podpořený dotací MŠMT a záštitu přislíbil ředitel Odboru pro mládež MŠMT Michal Urban. Expedici Mukačevo 2011 bude předcházet benefiční koncert Úsměv ukrajinským dětem, který rovněž připravují děti z dětských domovů.

Gracián Svačina

Jana Šoupalová

 

gracian.svacina(at)zamecek.net

www.zamecek.net, www.duha.cz


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 25 letou historii. Zajímává vás, jak v roce 1989 vznikala?


napsali o nás

Čas od času o nás někdo něco napíše. Dělá nám to radost, o kterou se s vámi rádi podělíme.


výroční zprávy


stanovy


Naše programy

trochujinak - zkus workcamp

Máš chuť pomáhat? Chceš si vyzkoušet zajímavou práci? Chceš vytvářet skutečné hodnoty s partou skvělých dobrovolníků? Láká tě USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie či Asie? Nebo chceš procestovat Evropu? Zkus Workcamp!

TOPlist