sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

Duháci v evropském projektu pro mládež ohroženou násilím

Napsal Hynek Peèinka dne 29.května 2011

Spojit organizátory volnočasových aktivit z šesti různých zemí Evropy, aby si mohli předávat zkušenosti a vytvořit co možná nejlépe použitelné metody pro práci s dětmi ohroženými násilím, především ve venkovských oblastech – to je cílem projektu „Move it“, který probíhá v rámci programu Evropské unie DAPHNE. Prostředkem, který má pomoci k odbourání sociálně patologických jevů v cílové skupině mládeže ve věku 13 – 18 let, jsou výchova prožitkem a outdoorové aktivity.

 


Èe¹i, Nìmci, Litevci a Francouzi na prohlídce Erfurtu

Projekt „Move it“ zastřešují Mladí přátelé přírody z německého Duryňska, dalšími partnery jsou organizace pracující s dětmi a mládeží a zkušenostmi z mezinárodních výměn mládeže z Litvy, Francie, Rakouska, Maďarska. Českou republiku reprezentuje Duha Velká Medvědice z Olomouce, součást českého sdružení dětí a mládeže Duha.


V rámci projektu, který potrvá od dubna 2011 do března 2013, proběhnou tři setkání realizátorů z jednotlivých organizací. Ti se sejdou v německém Erfurtu, v moravském městě Olomouci a francouzském Verteillacu. Budou diskutovat o metodách používaných v jednotlivých státech při práci s cílovou skupinou dětí a mládeže ohrožených násilím, ale také vytvářet společné plány práce a metody, které budou zkoušet na akcích svých organizací. Každá z nich má uskutečnit pět víkendových aktivit pro skupinu 20 dětí. Vždy jeden zástupce členské organizace také pojede na týden na zkušenou ke dvěma partnerům. Například zástupci Duhy Velké Medvědice pojedou do Litvy a do Francie, hostit budou německého a francouzského kolegu či kolegyni.

Výstupem projektu budou zpracované metody, jež budou vhodné pro posilování pozitivních vlastností a eliminaci těch patologických u skupiny dětí a mládeže ohrožených násilím. Ty budou pro (odbornou) veřejnost k dispozici na webovské stránce shrnující výsledky, komentáře, příběhy a plány činnosti. V plánu je vydání brožury ve všech pěti jazycích shrnující výsledky projektu, aby zájemci z jednotlivých zemí mohli materiály pohodlně využít.

Právě máme za sebou první setkání uspořádané Mladými přáteli přírody (Naturfreundejugend Thüringen) v Giessübelu nedaleko středoněmeckého Erfurtu. Rakouští partneři sice nedorazili, ale zbylí účastníci projektu ano. Desítka zástupců zapojených organizací se seznámila s projektovým cyklem, svými rolemi v projektu, navázala kontakt s ostatními, rozvrhla si úkoly a v neposlední řadě prožila až na kost společných pět dní v chalupě, v lese i ve velkém městě. Pak se rozjeli domů podělit se se svými kolegy o novinky, které slibují zajímavé zkušenosti a zážitky!

Projekt "Move it. Empowerment through outdoor education" byl podpořen z programu Evropské unie DAPHNE.


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 25 letou historii. Zajímává vás, jak v roce 1989 vznikala?


napsali o nás

Čas od času o nás někdo něco napíše. Dělá nám to radost, o kterou se s vámi rádi podělíme.


výroční zprávy


stanovy


Naše programy

trochujinak - zkus workcamp

Máš chuť pomáhat? Chceš si vyzkoušet zajímavou práci? Chceš vytvářet skutečné hodnoty s partou skvělých dobrovolníků? Láká tě USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie či Asie? Nebo chceš procestovat Evropu? Zkus Workcamp!

TOPlist