sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

Společně v Evropě proti násilí na dětech a mládeži – také v Olomouci

Napsal Duha Velká Medvìdice dne 30.listopadu 2011

Násilí páchanému na dětech a mládeži a také jimi samotnými a především jeho prevenci prostřednictvím neformálních outdoorových aktivit se věnuje pětistranný evropský projekt „Move it!“. Šestidenní pracovní setkání zástupců organizací zapojených do projektu se uskutečnilo o posledním listopadovém týdnu v Olomouci. Proč právě zde? Českým partnerem v projektu je olomoucké sdružení dětí a mládeže Duha Velká Medvědice.
Setkání dvacítky zástupců partnerů z Německa, Francie, Litvy, Maďarska a České republiky probíhalo v inspirativním prostředí centra ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou a bylo druhé v pořadí. Partneři se měli možnost seznámit letos na jaře v německém Erfurtu, třetí setkání proběhne na podzim 2012 ve Francii. Mezitím budou probíhat aktivity na národní úrovni, ale také rychlé hledání náhrady za rakouského partnera, který nečekaně vystoupil z už rozběhnutého projektu.

Olomoucké setkání mělo důležitý cíl: Z celé škály možných vybrat vhodné metody, které bude každý z partnerů po dobu jednoho roku testovat při činnosti se skupinou mládeže ohroženou nějakou formou násilí, přičemž nástrojem budou právě outdoorové aktivity. Diskutovalo se nejen v akademické rovině a teoretických tématech, ale i o konkrétních aktivitách, jejichž ochutnávku si zájemci také mohli v blízkém okolí Sluňákova prakticky vyzkoušet.

Odbornou část doplňoval volitelný program, kterého se ale všichni s chutí účastnili. Odpoledne strávené v centru barokně-renesanční Olomouce s průvodcem i bez něj nabídlo návštěvníkům z ciziny stručný výlet do historie našeho města a nadchlo některé tak, že u nás chtějí strávit dovolenou. Partnerům se také dostalo milého uvítání na olomouckém pracovišti krajského Střediska sociální prevence. Odbornice ze Střediska představily jeho poslání v oblasti akutně ohrožených dětí a mládeže a zodpověděly všechny dotazy svých hostí, které zajímalo nejen fungování Střediska, ale i česká legislativa a praktické zkušenosti v problematice týkající se násilí a cílové skupiny projektu. Přímo na Sluňákově a jeho okolí zájemci absolvovali půldenní program interaktivně přibližující aktivity, které zařízení nabízí žákům, studentům a jejich učitelům. Seznámili se i s fungováním netradiční budovy ekocentra – tzv. pasivního domu v kontextu rozumného využívání přírodních zdrojů a energie.

Důležitou součástí podobných mezinárodních setkání bývá nejen poznávání jejich účastníků, ale i zemí, odkud přijeli. Nejlépe se to daří přes jídlo, pití, písničky a třeba i tance. Proto jsme doprostřed týdne zařadili neformální Mezinárodní večer s komentovanou ochutnávkou pokrmů a nápojů typických pro jednotlivé partnery. Závěr akce zas proběhl v místní režii - v příjemné restauraci v centru Olomouce u svatomartinského vína a tradiční husy. Nyní už všichni zúčastnění mohou začít realizovat konkrétní aktivity projektu.

Koordinační setkání v rámci projektu „Move it!“ proběhlo 20. – 25. listopadu 2011 v Olomouci. Projekt byl podpořen z prostředků programu Evropské komise DAPHNE proti násilí na dětech, dospívajících a ženách. Projekt „Move it!“ probíhá od dubna 2011 do března 2013 jak na evropské úrovni, tak přímo v každém ze šesti států zapojených do projektu. Cílová skupina jsou děti a mládež ve věku 13 – 18 let, nástrojem prevence násilí u této skupiny budou outdoorové aktivity a neformální vzdělávání. Výstupem projektu má být publikace příkladů dobré praxe a webová stránka mapující průběh projektu s materiály pro zájemce o toto zajímavé, přesto nedoceněné téma.

Více o průběhu projektu v České republice, odkaz na program DAPHNE a jednotlivé partnery lze najít na http://www.velmed.duha.cz/move-it.htm

 

Radek Hrachovec a Hynek Pečinka

Duha Velká Medvědice, www.medvedice.net


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 25 letou historii. Zajímává vás, jak v roce 1989 vznikala?


napsali o nás

Čas od času o nás někdo něco napíše. Dělá nám to radost, o kterou se s vámi rádi podělíme.


výroční zprávy


stanovy


Naše programy

trochujinak - zkus workcamp

Máš chuť pomáhat? Chceš si vyzkoušet zajímavou práci? Chceš vytvářet skutečné hodnoty s partou skvělých dobrovolníků? Láká tě USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie či Asie? Nebo chceš procestovat Evropu? Zkus Workcamp!

TOPlist