sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

Dobrovolní vedoucí z Duhy Klubáci analyzovali aktivity mezi stovkou mladých lidí

Napsala Jana ©oupalová dne 11.července 2012

Duha Klubáci: Víte, že nejlákavější aktivitou ve volném čase je pro děti a mládež ve Frenštátě pod Radhoštěm a okolí paintball, naopak nejméně lákavé jsou deskové hry? Že kromě osobního nebo kamarádova doporučení tuto věkovou skupinu účinně osloví také barevný leták a video? Že i obyčejná SMS zpráva či klasický dopis je účinnější než černobílý leták? Nebo také, že většina dětí a mládeže by ráda pozměnila trávení volného času a byla více se svými kamarády. To vše zjistil náš frenštátský oddíl Duha Klubáci.
Ve dnech mezi 30. dubnem a 4. květnem letošního roku jsme provedli na školách ve Frenštátě p. R. a Trojanovicích dotazníkový průzkum mezi dětmi a mládeží ve věku 12 – 16 let. Průzkum se týkal možností a forem trávení jejich volného času. Děti odpovídaly na otázky typu, jak nejraději tráví svůj volný čas, zda by chtěly zkusit něco nového, jestli je nabídka volnočasových aktivit ve městě a okolí dostatečná, jak nejraději komunikují nebo například jaká forma propagace je jim nejbližší a nejvíce na ně zapůsobí.

Z celkového počtu 106 žáků se průzkumu zúčastnilo 61 dívek a 45 chlapců. Největší zastoupení pak mají šestnáctiletí, kterých bylo 28% z celkového počtu dotazovaných. Z průzkumu vyplývá, že ve volném čase zcela nejoblíbenější činností je trávení společného času s kamarády a sport. Zajímavým zjištěním je také to, že například procházky do přírody jsou dnes stále oblíbené, oblíbenější než hry na PC a internet. Nejméně oblíbenou volnočasovou aktivitou je učení.

Způsob trávení svého volného času by nejraději pozměnilo 55% respondentů, a z nich konkrétně 98,15%, tedy všichni, mimo dvou lidí, by rádi trávili více svého času s kamarády. Více sportu by uvítalo přes 90% dotazovaných. Ve výčtu nejlákavějších aktivit vede paintball. Pomyslné druhé místo získalo sjíždění řeky (vodáctví) a třetí jsou výlety pod stanem. Vyzkoušet si deskové hry naopak dnešní mládež ve Frenštátě a okolí neláká.

Z našeho průzkumu dále vyplývá, že i v době nesčetných forem komunikace je stále nejvíce preferovaná ta osobní. Velké přízni se však těší také mobilní telefon a nejnovější trend sociálních sítí v čele s Facebookem. Klasická pošta je oblíbená nejméně, na paty jí ale šlape kdysi dříve oblíbené ICQ.

Stejně jako u komunikace, tak i v případě propagace dávají děti a mládež do 16 let osobní propagaci přednost, případně se nechají ovlivnit doporučením jejich kamarádů. Mimo těchto forem osloví také video a barevný leták. Ten černobílý zase figuruje na opačném konci žebříčku, efektivnější propagaci představuje i dopis nebo SMS.

Adam Hykl, Jana Vašendová a další členové frenštátského oddílu Duha Klubáci, www.duhaklubaci.cz


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 25 letou historii. Zajímává vás, jak v roce 1989 vznikala?


napsali o nás

Čas od času o nás někdo něco napíše. Dělá nám to radost, o kterou se s vámi rádi podělíme.


výroční zprávy


stanovy


Naše programy

trochujinak - zkus workcamp

Máš chuť pomáhat? Chceš si vyzkoušet zajímavou práci? Chceš vytvářet skutečné hodnoty s partou skvělých dobrovolníků? Láká tě USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie či Asie? Nebo chceš procestovat Evropu? Zkus Workcamp!

TOPlist