sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

Duha Jasmín získává Svatý grál

Napsala Jana ©oupalová dne 24.srpna 2012

Duha Jasmín: Od začátku srpna do jeho poloviny nebylo možné na televizních obrazovkách ani ve videopůjčovnách zahlédnout postavu Indiana Jonese. Vysvětlení je však zcela prozaické, až úřednicky strohé – Indiana Jones spolu s dětmi z Duhy Jasmín pátrali na Vysočině po Svatém grálu.

V době od čtvrtého do osmnáctého srpna probíhal již tradiční tábor Duhy Jasmín ve spolupráci s Pedagogicko-psychologickou poradnou (PPP pro Prahu 7 a 8) a Orgánem sociálně-právní ochrany dětí (nejen Prahy 7); to vše s podporou MŠMT v rámci projektu Inkluze v Duze 2012, jehož spolutvůrcem je také Duha Jasmín.
Duha Jasmín je volnočasová dobrovolnická organizace, která působí v prostorách PPP Prahy 7 a podává pomocnou ruku dětem, které mají obtíže se zapojením do kolektivu vrstevníků (děti sociálně znevýhodněné, děti s poruchami chování a učení). Kromě letních táborů, kterými celoroční práce vrcholí, se členové setkávají pravidelně každou středu, podnikají výpravy i výlety po České republice a také například zimní tábor o jarních prázdninách.

Indiana Jones, známá filmová postava profesora historie a archeologa neohroženě se vrhajícího do nepřeberných nebezpečí, letos na táboře hledal a zachraňoval legendami opředenou relikvii Svatý grál. V Kamenici u Humpolce byla zřízena filiálka Katedry historie a archeologie. Sem bylo sezváno 32 účastníků, 14 „lektorů“ a společně řešili záhady, čelili nebezpečí a hledali indicie vedoucí k nalezení tohoto artefaktu.

Ve zkouškách a testech museli táborníci obstát, aby jim nejprve Indiana Jones s důvěrou prozradil dosavadní výsledky pátrání. Po Svatém grálu ovšem pásl i zlořečený Dr. Black, archeolog konkurent a bezectný bídák, táborníci tak museli přečkávat objektivní archeologické nástrahy (domorodé kanibaly, nastražené pasti, divoké šelmy, tropické nemoci) ale i překážky nekalé konkurence. Jen díky úsilí, trpělivosti a hravosti byl Svatý grál pod ochranou posledního templáře nalezen a rozpoznán mezi jinými, ale také vrácen zpět, aby svou mocí nebyl nebezpečný v rukou mocichtivých lidí.

Příběhy Indiana Jonese v sobě spojují tolik lákavé žánry jako dobrodružství, záhady, historii, cestování, že bylo nabíledni sáhnout po tomto tématu a nechat vedoucí připravit bohatý program - od výuky čínského písma po kurz zápasení či základů špionáže. Takto nabyté vědomosti se mohly zúročit při celotáborových hrách – ať už šlo o plnění úkolů v hrobce Velkého jaguára nebo při noční bojovce. Všestrannost archeologů/studentů pak byla také prověřena při návštěvě rybníka, nedalekého Humpolce či nočním bivaku mimo tábor.

Svatý grál táborníci rozpoznali jako symbol moudrosti a přátelství. Proč jsou tyto hodnoty v našem životě tak důležité? Jací „kanibalové“, jaké „nástrahy a pasti“ na nás mohou během putování za nimi potkat? Jak je překonat? Má někdo z nás tuto cestu delší, obtížnější? Jak mu ji usnadnit? Celotáborová hra poskytla vnímavým táborníkům mnoho otázek. A k jejich správnému zodpovězení táboroví vedoucí přispívali hlavně rodinnou atmosférou a heslem her, že důležitější je zúčastnit se a nikoliv vyhrát.

Přesto měl tábor jeden výrazný nedostatek – jak se shodli táborníci – trval jen čtrnáct dnů a ani o den víc.

Takže zase za rok…

Duha Jasmín je dužina číslo 40 z Duhy. Sídlo máme v Praze, ale našich aktivit se účastní děti a mládež ze širokého okolí. Zaměřujeme na práci se zdravotně nebo sociálně znevýhodněnými dětmi a mládeží. Klademe důraz na dlouhodobou a systematickou práci s dětmi a mládeží pro které připravujeme aktivity v průběhu celého roku.


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 25 letou historii. Zajímává vás, jak v roce 1989 vznikala?


napsali o nás

Čas od času o nás někdo něco napíše. Dělá nám to radost, o kterou se s vámi rádi podělíme.


výroční zprávy


stanovy


Naše programy

trochujinak - zkus workcamp

Máš chuť pomáhat? Chceš si vyzkoušet zajímavou práci? Chceš vytvářet skutečné hodnoty s partou skvělých dobrovolníků? Láká tě USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie či Asie? Nebo chceš procestovat Evropu? Zkus Workcamp!

TOPlist