sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

V korunách dětské fantazie v Šumperku

Napsala Jana ©oupalová dne 21.listopadu 2012

Katóba Palová, Duha Tuláci: Bylo jednou jedno malé městečko a v tom městečku malý oddíl. Nebyl to ledajaký oddíl – byl plný správných lidí, kteří se ničeho nebáli. A tak se tento oddíl jednoho dne rozhodl, že uspořádá celostátní výměnu zkušeností, na kterou pozve všechny ostatní oddíly a organizace pracující s dětmi. Naštěstí na všechnu tu práci nezůstal sám – pomohly mu spřátelené oddíly z nejbližšího okolí. Díky jejich úsilí mohlo pět stovek vedoucích a učitelů strávit krásný víkend společně a povyměňovat všechny své zkušenosti jak se sluší a patří.
Během tohoto víkendového „sletu“ bylo možné navštívit spoustu zajímavých přednášek a workshopů – některé byly o práci s dětmi, jiné byly tvořivé či „pro zábavu“. K dispozici byla také čajovna, herna deskových her... A hlavně mraky lidí, které člověk viděl naposledy před rokem a kteří si s ním chtěli popovídat o tom, co všechno se za ten rok změnilo.

Celá akce byla ve znamení respektu k dětem a přírodě. „V dětech a přírodě spatřujeme partnera ke spolupráci, nikoliv zdroj k ovládání, využití a vlastního uspokojení. Vážíme si sami sebe, stejně jako ostatních, svého okolí, prostředí, ve kterém se pohybujeme. Vážíme si své jedinečnosti, jedinečnosti své fantazie, respektujeme a podporujeme stejné kvality u dětí, se kterými pracujeme.“ V tomto duchu byly i všechny ceremoniály. Součástí zahajovacího ceremoniálu byla procházka večerní přírodou. Úkol byl jednoduchý – vnímat svět kolem sebe. Při loučení si zase každý, kdo chtěl, mohl odnést svůj stromeček a přivést si ho domů, aby mu připomínal tuto CVVZ a její myšlenku respektu k dětem a přírodě.

Co říct nakonec? Zážitků si všichni účastníci přivezli mraky. Ty nejsilnější ale slovy popsat nelze. Budete-li mít za rok touhle dobou čas, určitě neuděláte chybu, vydáte-li se do Třebíče.

Katóba Palová, Duha Tuláci


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 25 letou historii. Zajímává vás, jak v roce 1989 vznikala?


napsali o nás

Čas od času o nás někdo něco napíše. Dělá nám to radost, o kterou se s vámi rádi podělíme.


výroční zprávy


stanovy


Naše programy

trochujinak - zkus workcamp

Máš chuť pomáhat? Chceš si vyzkoušet zajímavou práci? Chceš vytvářet skutečné hodnoty s partou skvělých dobrovolníků? Láká tě USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie či Asie? Nebo chceš procestovat Evropu? Zkus Workcamp!

TOPlist