sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

Česko po volbách a mladí lidé

Napsala Aneta Skřebská, Duha Participace dne 13.listopadu 2013

12. 11. 2013, Praha – Během 15. až 18. října 2013 se v Praze sejdou mladí lidé z celého Česka, aby se vyjádřili k aktuální politické situaci. Koná se již XVI. Zasedání Národního parlamentu dětí a mládeže (NPDM), kde volení zástupci z městských a krajských parlamentů dětí a mládeže proberou, co je v České republice trápí a co by chtěli změnit. Letos se zaměří zejména na situaci kolem voleb a médií, téma letošního zasedání totiž zní: Česko po volbách a mladí lidé.
Hned od pátku 15. listopadu pro účastníky, převážně středoškoláky, začne nabitý program. Následující tři dny projdou desítkou workshopů zaměřených právě na politický systém a svět médií i manipulace. Čeká je diskuze s odborníky, kteří jim přiblíží povahu letošních voleb. Znalosti získané z těchto aktivit využijí i během simulační hry Konexion, kde ve smyšleném státě budou modelovat volební kampaně vybraných lídrů, taktéž z řad účastníků akce.

V rámci těchto aktivit NPDM spolu se sociální sítí OurSpace pořádá i debatu s opravdovými lídry nejsilnějších stran. Ta se uskuteční v neděli 17. listopadu od 15.00 v kině Atlas. Diskuze nese název Česko po volbách a mladí lidé, své postoje a odpovědi na otázky zde budou prezentovat následující hosté: Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL),  Alena Gajdůšková (ŠSSD), Věra Jourová (ANO), Ondřej Liška (Strana zelených), Petr Mach (Strana svobodných občanů), Martin Lank (Úsvit přímé demokracie) a  Jiří Pospíšil (ODS). „Je to vůbec poprvé po volbách, kdy se tito zástupci stran sejdou, aby diskutovali s veřejností. Navíc budou čelit zvídavým otázkám studentů, kteří mají opravdu zájem se dozvědět spoustu věcí o fungování politiky i tohoto státu.“ shrnuje nástin debaty Jana Votavová, koordinátorka NPDM.

Poslední den Zasedání, tedy v pondělí 18. listopadu, pak proběhne Slavnostní Zasedání NPDM v budově Staroměstské radnice. Zde se schválí takzvané Usnesení Národního parlamentu. To shrnuje názory, ke kterým účastníci Zasedání během celé akce došli, navrhuje však i řešení či konkrétní kroky ke zlepšení některých situací, se kterými studenti nejsou spokojeni. Zároveň zde proběhne volba nového Vedení NPDM, tedy předsedy a dvou místopředsedů. Ti povedou parlament následující rok a pokusí se prosadit body ze schváleného Usnesení.

Vlastimil Navrátil, současný předseda NPDM, k akci dodává: „Nejen já, ale všichni, kdo jsme se na přípravě Zasedání podíleli, už se opravdu těšíme. Téma vyplynulo z našich diskuzí, kdy jsme se shodli, že nám ani našim vrstevníkům se příliš nelíbila situace kolem voleb. Chceme ji víc porozumět a popřemýšlet, co a jak by se dalo zlepšit. A toto Zasedání bude jedinečná příležitost“.

Diskuze s lídry stran se mohou účastnit i zájemci z řad veřejnosti, stačí zodpovědět anketní otázku na stránce bit.ly/ceskopovolbach.  Na Slavnostní Zasedání NPDM mohou taktéž přijít i další zájemci o názory mladých lidí. Pozvánku na Zasedání a doplňující informace je možné získat na stránkách www.npdm.eu.

Projekt Národní parlament dětí a mládeže se zaměřuje na posilování aktivního občanství a participace mladých lidí již od roku 1997. Zastřešuje jej Duha Participace, základní článek celorepublikového sdružení dětí a mládeže pro volný čas a recesi Duha.

 

Kontakt: Jana Votavová, koordinátorka NPDM +420 721 463 078; votavova@participace.cz

 

 

1.jpg–velky


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 25 letou historii. Zajímává vás, jak v roce 1989 vznikala?


napsali o nás

Čas od času o nás někdo něco napíše. Dělá nám to radost, o kterou se s vámi rádi podělíme.


výroční zprávy


stanovy


Naše programy

trochujinak - zkus workcamp

Máš chuť pomáhat? Chceš si vyzkoušet zajímavou práci? Chceš vytvářet skutečné hodnoty s partou skvělých dobrovolníků? Láká tě USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie či Asie? Nebo chceš procestovat Evropu? Zkus Workcamp!

TOPlist