sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

Modrý meč od Rysí řeky

Napsala Jana ©oupalová dne 9.října 2008

Dan (Dušan Sedláček), vedoucí dužiny Kluci od Rysí řeky, křtil v pondělí 6. října 2008 v knihovně v Mohelnici svou novou knihu.  Něco o psaní a inspiraci prozradil v následujícím rozhovoru:

Ahoj Dane, kniha, která měla nedávno autogramiádu není  tvoje prvotina, kolik knih jsi už napsal? A komu jsou určené?

Knížka je to druhá. Píšu pro děti ve svém oddíle a v zaměstnání. Ale jsou určené všem, kterým by se mohly líbit příběhy o přátelství …
Starší Indyho příběhy jsou inspirovány životem v oddíle. Nakolik jsou nasbírané ze života nebo vymyšlené? Dá se z ní poznat jak pracuje dužina Kluci od Rysí řeky?

Asi ano. Naprostá většina příběhů vznikla v našem oddíle. A jeden u Tuláků z Olomouce. Takže vlastně všechny v naší Duze. Indyho příběhy vznikly jako vzpomínka na kluka, jakýho by chtěl v oddíle každej vedoucí. Následující Modrý meč je knížka, která vznikla na motivy námi hraného Dračího doupěte. Nějak to přerostlo hranice pouhé hry …  Kluci od Rysí řeky se stali i kmotry mé nové knížky. Pokřtili jsme ji na autogramiádě, které byla počátkem října v knihovně v Mohelnici.

Podle názvu Modrý meč by člověk hádal, že je to fantasy...

Já osobně ji nazývám pohádkovou fantazy.

Je spisovatelství tvoje práce, nebo koníček?

Rozhodně koníček. Spisovatelství v dnešní době uživí pouze špičkové spisovatele s velkým jménem a podporou velkého nakladatelství.

Máš mezi spisovateli svůj velký vzor?

Určitě to byl hlavně pan Foglar. Jeho knížka Dobrodružství v Zemi nikoho mne uchvátila už jako kluka. Od té chvíle jsem věděl, že podobné příběhy chci umět vyprávět i já.

Pamatuješ si, kdy jsi začal psát? A jak ses poprvé rozhodl, že z toho bude něco většího, co stojí za publikování?

Začal jsem psát na základní škole, asi v sedmičce. Nejdřív mnohem delší slohovky než všichni ostatní, pak příběhy pro pobavení kamarádů, napsal jsem i pár scifi povídek. Do větších příběhů jsem se pustil až na střední škole a pak na vojně. Napsal jsem tenkrát detektivní scifi román Bask. Dnes přemýšlím, že ho opráším, přepíšu a zkusím vydat.

Co chystáš dál? V dužině, ve psaní...?

Kluci od Rysí řeky jedou dál celkem dobře, já se jim teď snažím spíš zajišťovat zázemí. I když v Mohelnici jsou tak prima děti, že mne to stále baví. I v Litoměřicích se nám letos podařilo sehnat řadu nováčku, vypadá to dobře.

O psaní …. Začal jsem psát pokračování Modrého meče. Ten příběh si zasluhuje další díl, uvidíme, ale jak se kniha bude líbit čtenářům. Na autorských čteních se zatím líbí, ale pro každého vydavatele je důležitější, kolik knih se prodá. A to já už teď neovlivním.

Chybí ti nějaká otázka v tomto interview? Nyní si ji můžeš položit a odpovědět na ni... :)

U nás v dětském domově děti každému novému dospělému mohou v komunitním kruhu položit jednu otázku. A vždy se ptají jen na to samé. Tak rovnou odpovím, moje oblíbená barva je modrá :)

Děkuji za rozhovor.

 

Knihu lze zakoupit na http://www.oftis.cz/shop/


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 25 letou historii. Zajímává vás, jak v roce 1989 vznikala?


napsali o nás

Čas od času o nás někdo něco napíše. Dělá nám to radost, o kterou se s vámi rádi podělíme.


výroční zprávy


stanovy


Naše programy

trochujinak - zkus workcamp

Máš chuť pomáhat? Chceš si vyzkoušet zajímavou práci? Chceš vytvářet skutečné hodnoty s partou skvělých dobrovolníků? Láká tě USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie či Asie? Nebo chceš procestovat Evropu? Zkus Workcamp!

TOPlist